Delovanje sistema za upravljanje z vsebinami in izrazoslovje
Uporabljena tehnologija
Spletna mesta, ki jih poganja sistem za upravljanje z vsebinami Webtasy, so namenjena učinkoviti spletni predstavitvi, pri čemer je dan velik poudarek najdenosti v spletnih iskalnikih (google.com, najdi.si) in preprostemu urejanju vseh vsebin spletnega mesta.
Sistem Webtasy temelji na PHP tehnologiji. Ta omogoča izdelavo spletnih mest, ki so tehnično optimizirana za spletne iskalnike, hkrati pa omogoča uporabo naprednejših funkcionalnosti in aplikacij, ki služijo tako obiskovalcem spletnih mest, kot tudi urednikom le-teh.
Osnova za delovanje spletnih mest in vgrajenih aplikacij je PHP tehnologija, v posamezne dele spletnih mest pa je možno vstavljati elemente, ki uporabljajo druge tehnologije, npr. Flash, Javascript in podobno. Nekatere preprostejše elemente, ki so pripravljeni v drugih tehnologijah (enostavne Flash animacije, Youtube video), lahko preko uporabniškega vmesnika v spletno mesto vstavljajo tudi manj vešči uredniki. Elemente, ki potrebujejo specifične nastavitve in lahko vplivajo na druge elemente spletnih mest, pa lahko preko izvorne kode vstavljajo le uredniki s programerskimi znanji ali naši programerji.
Struktura spletnih strani
Spletna mesta na sistemu Webtasy so razdeljena na več segmentov, v katerih se nahajajo posamezni elementi –
gradniki (npr. besedila, fotografije, meniji). Najprej se spletno mesto deli na glavo, telo in nogo strani. Telo strani se deli še na 3 stolpce – levi, vsebinski in desni stolpec. V teh segmentih se nato nahajajo posamezni elementi strani – gradniki, ki so lahko vedno vidni, ali pa se pojavljajo le na posameznih podstraneh – menijskih postavkah.
Glava in noga strani sta po vsem spletnem mestu enakih dimenzij in gradniki v teh dveh segmentih so fiksno določeni (dimenzije, oblikovanje), urednik lahko spreminja le njihovo vsebino. V glavi spletnega mesta se ponavadi nahaja logotip, grafični element (slika ali animacija), lahko tudi eden ali več menijev, iskalnik, kontaktni podatki. V nogi strani se ponavadi nahaja pomožni meni ter včasih kakšen manjši grafični element ali besedilo.
Telo strani ima določeno fiksno širino, višina pa se prilagaja vnesenim vsebinam in je na vsaki podstrani (menijski postavki) drugačna. Večino elementov v posameznih stolpcih lahko urednik prosto dodaja in briše, oblikovanje teh gradnikov pa je vnaprej določeno. Tipičen gradnik, ki se ponavadi nahaja v levem stolpcu, je meni, včasih se tam pojavlja tudi iskalnik (če ni že v glavi). V vsebinskem stolpcu je praviloma le vsebinski gradnik (vsebina tega gradnika je na vsaki podstrani drugačna). V stolpcih strani so lahko dodani še drugi gradniki, v katerih so lahko določena besedila, grafični elementi ali elementi različnih aplikacij, za katere želimo, da so vidni na vseh podstraneh ali posameznih sklopih spletnega mesta. Če v levem ali desnem stolpcu ni gradnikov, se vsebinski stolpec samodejno razširi tako, da zavzame še prostor, ki je bil namenjen temu stolpcu.
Dostop do uporabniških strani in urejanje spletnega mesta
V uporabniških straneh lahko predvsem:
- urejate vsebine,
- uporabljate in nastavljate različne aplikacije spletnega mesta,
- spremljate statistiko obiskov in spreminjate nastavitve za optimizacijo za spletne iskalnike.
Do uporabniških strani dostopate preko povezave, ki se v večini primerov nahaja v pomožnem meniju v nogi spletne strani in je ponavadi imenovana "prijava" ali "cms".
Trudimo se, da bi bilo
urejanje vsebin za uporabnike čim bolj preprosto in intuitivno. Urejanje vsebin je zelo podobno delu v urejevalniku MS Word ali OpenOffice Writer. Spremembe na vsebinah, ki jih uredniki najpogosteje spreminjajo (glavna vsebina strani), so po vnosu vidne le uredniku. Ta si lahko spletno mesto pred objavo sprememb še ogleda in če je z njimi zadovoljen, lahko spremembe naredi vidne tudi obiskovalcem strani (uveljavi spremembe). Če s spremembami ni zadovoljen, lahko spremembe zavrže in dobi spletno mesto v stanju, kot je bilo pred opravljenimi spremembami (stanje po zadnji uveljavitvi sprememb). Če urednik ne uspe opraviti vseh sprememb, ki morajo biti istočasno objavljene, lahko spremembe le potrdi (ne uveljavi). Neuveljavljene spremembe se na strežniku shranijo, niso pa vidne neprijavljenim obiskovalcem, tako da lahko urednik ob naslednji prijavi v uporabniške strani nadaljuje od tam, kjer je prejšnjič končal.
V uporabniških straneh lahko dostopate tudi do različnih
aplikacij in njihovih nastavitev. Število in vrste aplikacij, ki so vam na voljo, so odvisne od zakupljene spletne rešitve. Aplikacije so lahko namenjene določenim storitvam za obiskovalce spletnega mesta, komuniciranju z obiskovalci, ali pa preprostejšemu urejanju določenih vsebin spletnega mesta.
Sistem za upravljanje z vsebinami Webtasy ima vgrajeno orodje za
spremljanje statistike obiskov, ki omogoča enostaven pregled nad obiskanostjo spletnega mesta. Uporabniki, ki potrebujejo podrobnejše analize obiskanosti in vidnosti v spletnih iskalnikih, lahko spletno mesto preprosto povežejo z orodji Google Analytics in Google Webmaster Tools. Najdenost v iskalnikih in obiskanost strani lahko izboljšate z uporabo
nastavitev za spletne iskalnike.